Jak wybrać dobry motyw WordPress?

Myślisz o stworzeniu własnej strony www. Wybrałeś WordPress, jako system zarządzania treścią. Wiesz, że od wielu lat, grupa entuzjastów rozwija to środowisko tworzenia stron www. Poza samą aplikacją WordPress potrzebujesz wybrać lub stworzyć motyw [ang. theme], wygląd, skórkę, układ graficzny Twojej strony www. Poniżej w kilku punktach przedstawiam uwagi, jakie powinieneś wziąć pod uwagę wybierając motyw WordPress i nie tylko.

  • Wygląd – od kliku lat karierę robi skrót UX i jego rozwinięcie [ang. User Experience], czyli doświadczenie użytkownika. W aplikacjach i obsłudze klientów występuję pod skrótem CX [ang. Customer Experience] doświadczenie klienta. Wygląd to od strony użytkownika strony www jeden z bardziej istotnych elementów, a przy wyborze motywu najbardziej istotny. Strona www powinna realizować zasady UX, być schludna i czytelna, zaprojektowana tak, aby wygodnie i łatwo się z niej korzystało. Należy powiedzieć, że nie ma jednego standardu wyglądu strony www dla konkretnej branży. Warto jednak przed rozpoczęciem procesu wybierania motywu dla siebie spojrzeć na inne strony internetowe. Strony www konkurencji oraz takie, które po prostu się podobają. Decydując się na wybór motywu warto zadbać o jego charakter, aby był spójny z branżą, w której prowadzisz stronę.
  • Responsywność - [ang. Responsive Web Design lub skrót RWD]. Responsywność to technika tworzenia strony www i jej układu w sposób, który umożliwia jej automatycznie dostosowanie jej do rozmiaru ekranu urządzenia, na którym jest wyświetlana. Twoja strona www musi właściwie się wyświetlać na wszystkich urządzeniach mobilnych. Obecnie [2017 rok] połowa ruchu w internecie odbywa się poprzez urządzenia mobilne. Nie możesz pozwolić sobie na to, aby utracić lub zniechęcić tą, istotną grupę użytkowników i klientów.
  • Widoczność – sprawdź sposób, w jaki został przygotowany motyw. Sprawdź kod pod względem czytelności dla wyszukiwarek internetowych [w Polsce głównie Google]. Motyw WordPress powinien we właściwy sposób, zrozumiały dla Google tworzyć linki do artykułów zawartych na stronie.
  • Prędkość – motyw WordPress powinien być lekki. Motyw nie może przyczyniać się do sytuacji, w której strona ładuje się za długo. Sam motyw WordPress nie powinien generować istotnego ruchu. Szybkość działania zależy od wielu czynników, m. in. od połączeń z innymi serwisami, stronami.
  • Konfiguracja – masz do wyboru dwie skrajności i pełne kontinuum między nimi. Jedna skrajność to motyw WordPress do wszystkiego, czyli tak elastyczny, że jesteś w stanie wykorzystać go na każdej stronie www. Druga skrajność to motyw WordPress dedykowany tylko jednemu rodzajowi działalności, jednej branży i do niej bardzo dostosowany. Większość motywów, które znajdziesz na stronie, możesz wykorzystać na różnych stronach poświęconych różnym działalnościom. Powinieneś pamiętać, że im motyw WordPress ma więcej dodatków, które możesz zastosować w różnego rodzaju stronach www, tym może działać wolniej. Co w konsekwencji może spowodować gorsze oceny Twojej strony www.
  • Bezpieczeństwo – WordPress to CMS rozwijany od lat, do którego, co kilka miesięcy dodawane są kolejne zmiany i poprawki. Tak samo motywy WordPress są uaktualniane, dodawane są nowe wtyczki. Zwróć uwagę, aby decydując się na wybrany motyw WordPress sprawdzić go pod względem zaszytych połączeń, tak, aby nie był on bramą, przez którą ktoś niepożądany włamuje się na Twoją stronę www.
  • Aktualizacje – sprawdź, czy wybrany przez Ciebie motyw WordPress to pierwsza, czy kolejna jego wersja. Zapoznaj się z opiniami osób, które do tej pory zainstalowały motyw, wejdź na ich strony www. Poszukaj motywu WordPress, który został już zaktualizowany przez jego twórcę, masz większą szansę, że ktoś o niego stale dba.
  • Wsparcie – wybierz motyw WordPress, który posiada dokumentację, która umożliwi Ci swobodne i samodzielne korzystanie z niego. Zapoznaj się z dokumentacją czy jej opis jest zrozumiały.

Jeżeli nie znajdziesz motywu, który pasuje do Twojej strony WordPress napisz do nas.

Link do motywów WordPress https://wordpress.org/themes/.